sloveská verzia

NOVINKY 2022

23.června 2022

 

Lanovky ve Stubaital

 

Máme pro Vás zajímavou zprávu z Alpenvereinu. V plánování kontroverzního projektu rozšíření lanovek v tyrolském Stubaitalu se již nepokračuje.

 

Podle jednoho z významných vlastníků půdy by vzniklé škody na přírodě byly neúměrné přínosům. Rakouský alpský spolek po zveřejnění plánů projektu vyzval k přehodnocení strategie udržitelného a na budoucnost orientovaného cestovního ruchu, zejména v době krize, a nyní vítá zrušení rozšíření lyžařského areálu.

 

"Zastavení projektu", to je slovo, které zaznělo po oznámení rozhodnutí o rozšíření lyžařských areálů Schlick 2000 a Elferbahnen za 35 milionů eur. Zabrání se tím nejen rostoucímu dopravnímu přetížení v Neustiftu i. S.. Kromě toho, že lyžařský areál Schlick 2000 je již nyní kapacitně naplněn, hrozilo, že projekt lanovky především zničí cenné přírodní oblasti a kulturní krajinu v oblasti Stubaital. Stručně řečeno: velké škody s malým přínosem, protože podle plánů by došlo k rozsáhlému přetvoření nejcennější horské a pastvinaté krajiny, aniž by se otevřely atraktivní sjezdovky.

 

Navzdory mnoha negativním rysům, neúspěšným hlasováním a závažným protiargumentům se jednotliví odborníci na cestovní ruch tohoto projektu dlouho drželi. Podle generálního tajemníka Rakouského alpského spolku Clemense Matta je to všechno, jen ne budoucnost. Matt pokračuje: "Přírodě blízké formy cestovního ruchu jsou naléhavější než kdy jindy.“

 

generální sekretář Alpenverein

 

ALPENVEREIN EDELWEISS CZ

 

archiv novinek