sloveská verzia

BERGSTEIGER DÖRFER

Malé a příjemné vesnice "Bergsteigerdörfer"

 

Obce spojené v iniciativě „Bergsteigerdörfer“ jsou ve svých regionech průkopníky alpinismu. Proto vnímají místní obyvatelé a jejich hosté hory a chození po horách jako věc velmi vysoké hodnoty. V těchto obcích si stále ještě uvědomují nutnost souladu mezi přírodou a člověkem, a zde také respektují přirozené hranice přírody.

 

Placeholder image

 

Hlavní devizou je zde: "méně, ale zato lépe".

 

Iniciativa „Bergsteigerdörfer“ se vrací k myšlence Rakouského Alpenvereinu. Společně se Spolkovým ministerstvem pro zemědělství, lesnictví, životní prostředí a vodní hospodářství byly představeny vybrané obce a regiony z celého Rakouska, které jsou spojené s lehkou letní a zimní turistikou.

 

 

 

Filozofie

Horolezecké vesnice („Bergsteigerdörfer“) jsou vzorová regionální centra s tradicí udržitelné vysokohorské turistiky. Tyto vesnice garantují profesionální nabídku turistiky pro horolezce, vykazují vynikající stav krajiny a životního prostředí a zasazují se o uchování místních kulturních a přírodních hodnot. Jako vysokohorská kompetentní centra se spoléhají na vlastní odpovědnost, schopnost a suverenitu svých hostů v horách, tak jako na jejich odpovědné chování, které má kladný vztah k životnímu prostředí.

 

Horolezecké vesnice představují dovolenkové cíle pro specifické skupiny hostů. Skupinu, která hledá klid a zotavení, ale chce se také pohybovat ve volné přírodě, která usiluje o dovolenou daleko od velkých turistických center.

 

Hlavní mota jsou

podněty beze spěchu
živost bez hluku
blízkost bez neúcty
požitek na vysoké úrovni
pohyb vlastní silou

 

Užitek pro obyvatelstvo

Iniciativa horolezeckých vesnic přivádí na světlo ty obce, které stály v minulých desetiletích ve stínu velkých turistických center. Staví je na profesionální platformu a kromě toho podporuje každou obec s individuálním projektem k rozvoji vědomých alternativních druhů turistiky. Iniciativa má přispívat k tomu, aby se zachovaly struktury v obcích, ať už jde o obchody, lékárnu nebo poštu, aby se znovu vybudovala silnější poptávka po veřejné dopravě a aby se udržela pracovní místa. Motto „od úcty k hodnotám, k vytváření hodnot“ pasuje k horolezeckým vesnicím obzvláště dobře. Na začátku stojí vědomá ochrana velkého zdroje „neopotřebované krajiny“, samostatnosti a sebevědomí. A na tom se pak v dalších letech staví další vývojové kroky ve spolupráci s Alpskými svazy, Alpskou konvencí a obcemi.

 

Kameny mozaiky Alpské konvence

Alpská konvence je mezinárodněprávní smlouva alpských států a Evropského společenství s cílem umožnit trvalý rozvoj v Alpách. Horolezecké vesnice jsou příklady přenesení Alpské konvence do praxe a nesou proto odpovědnost, aby jejím protokolům a cílům co nejlépe odpovídaly. To se ukazuje u podnětů pro příjezdy veřejnými dopravními prostředky, u nabídky regionálních výrobků partnerských podniků horolezeckých vesnic, u vědomého zacházení obyvatelstva obce s jejím okolím a přirozeně zcela zvláště v souvislosti s nabídkou vysokohorských aktivit. Ale také žijící tradice, alpská historie, kultura a zemědělství, které utvářely obce odedávna, přispívají podstatně k osobitému šarmu každého jednotlivého místa

 

Přehled Bergsteigerdörfer

Ginzling
Großes Walsertal
Grünau im Almtal
Hüttschlag im Großarltal
Johnsbach im Gesäuse
Lesachtal
Lunz am See
Mallnitz
Malta
Mauthen
Reichenau an der Rax Region
Sellraintal
Steinbach am Attersee
Steirische
Krakau
St. Jodok, Schmirn- und Valsertal
Tiroler Gailtal
Vent im Ötztal
Villgratental
Weißbach bei Lofer
Zell-Sele