sloveská verzia

NOVINKY 2023

20.září 2023

 

Bouřky na horách: Alpenverein radí, jak minimalizovat rizika

 

Co dělat, když vás na horách překvapí hromy a blesky?

 

Léto 2023 ukázalo svou extrémní stránku: U jezera Lago di Garda se z nebe snášely obrovské kroupy, v Korutanech byla stržena celá střecha kostelní věže a zničeno 20 000 hektarů zemědělské půdy. Škody způsobené bouřkami v Rakousku byly již na začátku srpna dvakrát vyšší než za celý předchozí rok. Je skutečností, že v důsledku klimatické krize nabývají extrémy počasí na intenzitě a četnosti. To, co bylo dříve považováno za událost, která se stane jednou za století, se nyní vyskytuje jednou za tři až pět let.

 

V Alpách patří silné bouřky v letních měsících k největším nebezpečím pro horolezce. Kromě chladu a mokra, které způsobují podchlazení a hrozí riziko uklouznutí, představuje bouřka také akutní hrozbu blesků. Při pečlivém plánování túry, včasném startu a včasném ukončení túry lze nebezpečí způsobenému bouřkou předejít, doporučuje Alpenverein.

 

Dobrá zpráva: při důkladném plánování cesty a pečlivém sledování tvorby oblačnosti v den cesty se můžeme do značné míry vyhnout riziku, že nás bouřka překvapí. Zejména v létě přináší časný start jasné výhody. Michael Larcher, vedoucí oddělení horských sportů v Alpenvereinu doporučuje před každou horskou túrou neprodleně zjistit náchylnost k bouřkám nahlédnutím do spolehlivé předpovědi počasí, například do Alpenvereinswetter. Pokud se taková tendence objeví, měli bychom podle toho upravit trasu, abychom se vrátili včas - ideálně kolem poledne - nebo vyhledat útočiště v úkrytu. "Zdržíme se dlouhých túr v nestabilních dnech a túr s lanovými úvazky na exponovaných hřebenech a s exponovanými vrcholy," radí Michael Larcher.

 

Sledujte vývoj počasí a varovné signály

 

Důležité je pečlivé plánování túry přizpůsobené podmínkám (např. pomocí platformy alpenvereinaktiv.com) a pečlivé sledování tvorby oblačnosti v den túry. Zde však platí následující: "Předpověď je vždy pouze pravděpodobná, bouřky se mohou objevit dříve, než se původně předpokládalo. Proto se vždy vyplatí pečlivě sledovat vývoj v posledních dnech a zejména vývoj počasí na túře. Pokud se budování zdrojové oblačnosti vytvořilo den ode dne dříve a v den výpravy se již v ranních hodinách objevují kupovité mraky, musíme očekávat bouřky již v brzkých odpoledních hodinách," ví Larcher.

 

Akutními a jasnými příznaky blížící se bouřky jsou vysoké bouřkové mraky ve tvaru kovadliny, nárazový vítr a elektrické výboje (víření) ve vzduchu. Přibližnou vzdálenost k bouřce v kilometrech lze zpravidla vypočítat tak, že se uplynulé sekundy mezi bleskem a hřměním vydělí třemi. Příklad: Pokud je doba mezi bleskem a hřměním deset sekund, je střed bouřky vzdálen jen asi tři kilometry. Je nejvyšší čas přijmout vhodná ochranná opatření! " radí Michael Larcher.

 

Prales Rosenhofer
Pokud hrozí bouřky, rozhodneme se pro trasu s dřívějším návratem nebo ji přerušíme (Grafika: Georg Sojer/Alpenverein).

 

Co dělat, když na horách hrozí bouřka?

 

Správné naplánování trasy a času, stejně jako včasné rozhodnutí o návratu jsou nezbytné, abyste se vyhnuli bouřce. Pokud nás však bouřka na horách překvapí, můžeme svou situaci zlepšit pomocí jednoduchých, ale účinných pravidel chování:

1. Co nejdříve opustíme exponované hřebeny a osamělé výšiny, jako jsou vrcholové kříže a skalní věže.

2. Vyhledáme větší skalní jeskyně jako úkryt - pokud je to možné - ale držíme se co nejdále od skalní stěny, alespoň 1,5 m.

3. Přikrčeni na batohu nebo na laně, abychom se vyhnuli námaze dolních končetin v důsledku nepohodlného přikrčení, čekáme, až bouře přejde.

4. Na via ferratách a v terénu, kde hrozí nebezpečí pádu, zůstáváme připoutáni ke kovovému lanu pomocí setu via ferrata! Riziko pádu je větší než riziko zásahu bleskem.

5. Proti promočení a prochladnutí se můžeme chránit bivakovacím pytlem a funkčním oblečením.

 

Prales Rosenhofer
Ve skalních výklencích si udržujeme dostatečný odstup od skály. (Grafika: Georg Sojer/Alpenverein)

 

 

Prales Rosenhofer
Poloha ve skrčeném sedu se zavřenýma nohama na izolačním povrchu. Nepřibližujte se k vodním tokům a volně stojícím vyvýšeninám, jako jsou sloupy nebo stromy. (Grafika: Georg Sojer/Alpenverein)

 

"Bouřky jsou často spojeny se silným deštěm. Během krátké doby se ve skalních stěnách mohou vytvořit nebezpečné proudy a vyvolat pád kamení," varuje Michael Larcher. A pokračuje: "Při silném dešti také hrozí, že se rychle zcela promočíme a výrazně prochladneme. Největším nebezpečím při silném dešti je úplné promočení a následné podchlazení." Ve vysokohorských lezeckých cestách a na via ferratách se nemůžeme rychle a snadno dostat z cesty, což situaci ještě zhoršuje. Pokud najdete suché místo, je obvykle lepší přečkat bouřku tam, než pokračovat ve zběsilém lezení směrem k výstupu a pak být bez zajištění.

 

Prales Rosenhofer
Díky skalním stěnám jsme v bezpečí před úderem blesku, ale je důležité mít na paměti riziko padajícího kamení. (Grafika: Georg Sojer/Alpenverein)

 

Typy bouřek: Frontální a termální bouřky

 

Existují dva různé typy bouřek: Frontální bouřka, která se vyskytuje při přechodu studené fronty a s tím souvisí možné výrazné zhoršení počasí. "Takové frontální bouřky mají obvykle jasnou dráhu a vyskytují se na velkém území. Jejich výskyt není nikdy překvapivý a čas jejich příchodu lze obvykle snadno předpovědět," prozrazuje Michael Larcher.

Bouřky z tepla se vyskytují hlavně v teplých měsících a v obdobích příznivého počasí, přičemž nejvíce bouřek je v červenci, následuje srpen a červen. Čím je tepleji, tím více je ve vzduchu vodní páry a tím snadněji se bouřky vyvíjejí, takže s oteplováním klimatu se zvyšuje pravděpodobnost vzniku bouřek z tepla. V období pěkného počasí se tendence ke vzniku bouřek obvykle den ode dne zvyšuje.

Pozorování tvorby oblačnosti poskytuje informace o sklonu k bouřkám: Pokud se zpočátku malé shlukové oblaky nebo mraky za jasného počasí rychle rozrůstají do stále větších zdrojových oblaků a nakonec do oblačných věží (případně i s tvorbou kovadliny), jedná se o jasné varovné signály. "Na rozdíl od frontálních bouřek se termické bouřky obvykle vyskytují v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách a jsou lokální. Také bouřka z tepla není známkou trvalého zhoršení počasí," říká Larcher.

 

Prales Rosenhofer
Kovadlinovitý nárůst bouřkového mraku. (Foto: Alpenverein/Melcher)

 

Série videí: "Bezpečná horská turistika" od Alpenvereinu

 

V novém videoseriálu "Bezpečná horská turistika" vás Alpenverein s humorem provede všemi aspekty turistiky v terénu, od plánování túr až po jistotu kroku.

 

TRAILER

Gesund am Berg

Planung & Ausrüstung

Altschneefelder

Wegeklassifizierung

Orientierung

Trittsicherheit

Wandern mit Kindern

 

 

ALPENVEREIN EDELWEISS CZ

 

archiv novinek