sloveská verzia

NOVINKY 2022

30.listopadu 2022

Nové číslo časopisu Bergauf - s přehledem novinek skialpového vybavení

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2022, jehož hlavním tématem je Alpenverein - co vše znamená být členem v největším alpském spolku Rakouska

Časopis ale na 132 stranách přináší i plno dalších zajímavých informací, článků a tipů na túry.

Tentokrát obsahuje i přehled novinek skialpového vybavení - lyže, boty, vázání

 

 

ARCHIV ČASOPISU BERGAUF (vychází 5x ročně)

 

Přinášíme vám překlad článku s přehledem novinek skialpového vybavení - lyže, boty, vázání

 

Novinky pro zimní sport

Zima je přede dveřmi a jak je zvykem, vyzkoušeli předem Bergauf-testéři nejdůležitější novinky pro všechny zájemce o skialpinismus a prezentují zde malý výběr.

 

Alpenverein - novinky skialpinismus

 

Představen bude výběr nových modelů od široké škály výrobců. Poskytnutý materiál si během několika týdnů vyzkouší různé testovací osoby s různými lyžařskými dovednostmi na túrách v terénu, v nejrůznějších podmínkách a také na sjezdovce. Vyhodnocuje se zpětná vazba a je zahrnut i popis.

 

Tipy pro nákup lyží

 

Rozhodujícími faktory při výběru délky lyží jsou lyžařské schopnosti a rozsah použití. Při středních až dobrých lyžařských schopnostech je vhodná volba délky lyže odpovídající tělesné výšce. Zkušení lyžaři mohou lyžovat i s lyžemi delšími o +5 až +10 cm než je jejich tělesná výška, zejména pokud chtějí v terénu lyžovat vyšší rychlostí. Méně zkušení lyžaři by si naopak měli vybrat lyže o 5 až 10 cm kratší, než je jejich tělesná výška. Lyže kratší než po bradu nemají smysl. Zároveň platí, že pro méně zkušené lyžaře je krátká lyže jednodušší a samozřejmě bezpečnější!

 

Co se týče ovladatelnosti, platí následující: Pro začátečníky jsou nejvhodnější lyže s měkkou flexí (tvrdostí lyže), které se snadno uvádějí do oblouku a snadno se ovládají. Pokročilí a zkušení lyžaři oceňují stabilitu, bezpečnost a rychlost, chtějí více zpětné vazby během jízdy a dávají přednost lyžím s tvrdším prohnutím a větší torzní tuhostí.

 

Radius lyže závisí na střední šířce (šířka pod vázáním): čím je lyže pod vázáním širší, tím je radius menší. Člověk by tedy měl vědět, co může a chce, a pak se rozhodnout. Radius lyže cca 18-19 m je obvykle vyhovující.

 

Se střední šířkou lyže 85 +/-5 mm se nacházíte uprostřed tohoto pole a zvládnete jezdit všude velmi dobře. V měkkém sněhu a prašanu poskytuje širší lyže větší styčnou plochu, a tím i vztlak a lyžování je tím pádem obvykle snazší, méně únavné a mnohem zábavnější. Na tvrdém povrchu závisí výkon těchto lyží na konstrukci. Komplexní a těžší modely ukazují svůj potenciál i na sjezdovce. Freeridově orientované modely se střední šířkou lyže 100 mm a více jsou vhodné do hlubokého prašanu a měkkého sněhu.

 

Pravidelný servis skluznice a hran přináší nejen více zábavy při sjezdu, ale také více bezpečnosti! Rezavé hrany jsou pro lyže jedem.

 

Kategorie

Touring s nízkou váhou: Je otázkou názoru, kde přesně leží horní hranice hmotnosti - stanovili jsme ji na 2000 g (+/- 100 g) na pár. Všestranné vlastnosti pro dlouhé vysokohorské túry, solidní sjezdové vlastnosti. K bezpečnému lyžování v obtížných sněhových podmínkách je však zapotřebí dobrých lyžařských dovedností. V této kategorii si přijdou na své i sportovně založení lyžaři.

 

Touring Allround: Tyto univerzální lyže jsou o něco těžší, mají 85 mm (+/- 5 mm) středovou šířku (šířka pod vázáním) a složitější konstrukci. Nabízí velmi dobrý, vyvážený sjezdový výkon ve všech terénních a sněhových podmínkách a je tím pádem bezpečně zvládnutelná. Zejména na tvrdém podkladu se velmi výrazně odlišují od lehkých modelů a nejlépe se hodí pro túry na sjezdovce. Obvykle se používají pro krátké až středně dlouhé oblouky při mírné až maximálně střední rychlosti.

 

Touring Perform + Freetour: Freeridové lyže se sníženou hmotností a šířkou. Stále jsou však mnohem lehčí než klasické freeridové lyže, a proto jsou vhodnější pro túry. Dlouhé zatáčky a vyšší rychlosti by neměly být problémem a v prašanu je to větší zábava.

 

Touring Freeride: Široké a rychlé oblouky - tyto modely se 100 mm a více nelze ve vysněných prašanových dnech minout, pokud má být hlavní náplní zábava při sjezdu.

 

 

Alpenverein - novinky skialpinismus

Tipy pro nákup bot

 

Stejně jako v předchozích letech pokračuje vývoj turistických lyžařských bot pozoruhodným tempem. Výrobci je vylepšili a optimalizovali, ale také představili mnoho nových modelů. Důraz je kladen na pohodlí, výkon při sjezdu, manipulaci a snížení hmotnosti.

 

Společnost Atomic přepracovala velkou část modelů BACKLAND a HAWX a nyní má robustnější a snadněji použitelný mechanismus chůze na lyžích.

 

Dalbello představuje přepracovaný mechanismus chůze na lyžích Quantum Factory Free A. 130 a dva nové modely Quantum Evo a Evo Sport.

 

Dynafit představuje lehké modely TLT X s hmotností pod 2 000 g/pár, které jsou zaměřené na výstupy.

 

Lange přináší dva velmi sportovní dámské modely řady XT3.

 

LaSportiva má ve své nabídce nový model SKORPIUS II a také nové modely STELLAR II (ženy) a SOLAR II (muži).

 

Společnost Movement vybavila celou svou řadu optimalizovaným mechanismem pro chůzi na lyžích.

 

Salomon se snaží vstoupit na trh se třemi modely lehkých bot MTN s hmotností kolem 2 000 g na pár.

 

Scarpa uvádí na trh čtyři zcela nové modely.

 

Společnost Tecnica se snaží proniknout do segmentu zákazníků zaměřených na nízkou hmotnost s mimořádně úspěšnými modely ZERO G PEAK.

 

Při nákupu bot je v každém případě důležité mít na paměti: Pro dobrý přenos síly, a tím i výkon při sjezdu, musí pata a kotník modelu dobře sedět. Rozhodujícími kritérii jsou také individuální schopnosti a zamýšlené použití. Méně zkušení lyžaři budou mít se superlehkými modely stejné potíže jako s freeridovými modely.

Pokud jde o to, jak boty sednou, je dlouhé zkoušení základem všeho! Projděte se v botách na pár minut po obchodě s ponožkami z vhodného materiálu - pocit, který získáte, je obvykle správný. Pro ty, kteří mají problémy s chodidly, bude jistě přínosem profesionální úprava obuvi. Někteří výrobci nabízejí ve svých modelech také tepelně tvarovatelný materiál.

Příliš velká bota má katastrofální vliv na výkon při sjezdu. Nejlepší rady naleznete ve specializovaných obchodech - cenové výhody v internetových obchodech si raději odpusťme. Zbytečným puchýřům na chodidlech lze do značné míry předejít pomocí přiléhavých ponožek. Mimochodem, k puchýřům přispívají i příliš velkoryse otevřené boty při stoupání.

 

Boty s nízkou hmotností: kolem 2 000 g na pár, vynikající komfort při chůzi, slušné až dobré vlastnosti při sjezdu. Vysokohorské lyžařské túry s přenášením, pěšími nebo horolezeckými pasážemi jsou s nimi zábavnější a bezpečnost při nich nijak neutrpí.

 

Allrounder + Performer: Dobrá kombinace hmotnosti, pohodlí při stoupání a výkonu při sjezdu. Přímý přenos síly a sportovní jízda jsou tak možné. Tvar boty je úzký a docela dobře se s nimi jezdí i na sjezdovce.

 

Freeride: Komfort při stoupání je u těchto modelů dobrý, ale nedá se srovnávat s universálkou (Allrounder), ale lyžuje se s nimi jako s botou na sjezdovku.

 

Tipy pro nákup vázání

 

Lyže a vázání k sobě musí sedět! Dovoleno je samozřejmě všechno - ale často to nedává smysl. Na začátku sezóny je důležité zkontrolovat poškození a funkčnost vázání (nejlépe na zkušební stolici), protože pouze správně seřízené vázání bude fungovat přesně. Ne vždy je na vině výhradně vázání. Hodnoty uvolnění a tím i bezpečnost poměrně výrazně ovlivňují poškozené vložky (inzerty), opotřebované či poškozené podrážky nebo únava materiálu obuvi. Vázání s aktivním vyrovnáváním délky nabízí výrazně lepší ochranu proti nechtěnému uvolnění.

Zdá se, že vývoj na trhu s vázáním dosáhl určitého stropu, protože "inovace" se téměř výhradně omezují na technické, materiálové nebo funkční změny modelů, které jsou již na trhu a velmi dobře fungují.

 

Společnost ATK boduje u svých nových modelů EVO (RAIDER 13, RAIDER 11, FREERIDER 15) s novou brzdou lyže, která se automaticky uzamkne a aktivuje se automaticky při otočení paty vázání do režimu sjezdu. Řada EVO je nyní také vybavena možností nastavení DIN na špičce, což by mělo zajistit definované uvolnění špičky. Novinkou je také superlehké vázání REVOLUTION WORLD CUP BRAKE s integrovanou brzdou.

 

Společnost Fritschi vylepšila vázání Vipec. Bylo technicky přepracováno, pro ještě větší stabilitu a odolnost byly použity nové karbonovými nebo skelnými vlákny vyztužené materiály. K dispozici je také nový design. U modelů Xenic byly provedeny změny v oblasti designu a materiálů. Stejně jako u ostatních modelů jsou použity nové high-tech plasty vyztužené karbonem. U všech modelů TEC (Xenic, Vipec, Tecton) byl rozšířen rozsah nastavení DIN, což umožňuje ještě širší využití těchto špičkových vázání.

 

Společnost Marker optimalizuje King Pin pomocí ušlechtilých materiálů a snižuje jeho hmotnost. S novou špičkou ISI-Toe, která se používá ve všech PIN-modelech i ve všech touringových vázáních Alpinist, byl vylepšen nástup do vázání, který je nyní výrazně jednodušší, intuitivnější a vyžaduje menší úsilí. Geometrie byla změněna a je použit nový gumový doraz. Výborně vše funguje v kombinaci s širší vstupní plošinou, která usnadňuje vytváření tlaku.

 

Trab vybavuje dva ze svých lehkých modelů brzdou. Nový model TITAN GARA nabízí dokonce nastavení DIN pro boční uvolnění. Dalším novým modelem je TITAN VAR, který je přizpůsoben hmotnosti dětí.

 

 

 

ARCHIV ČASOPISU BERGAUF

 

 

archiv novinek