sloveská verzia

NOVINKY 2019

4.prosince 2019

 

Bauarbeiten-am-Gletscher

Petice proti stavbě na ledovci Pitztal-Ötztal již přesáhla 100.000 hlasů!

Počet lidí, kterým leží starost o ochranu přírody na srdci, stoupá z minuty na minutu. Podpora přichází i od organizace zastřešující evropské alpské asociace (EUMA).

 

Petice od Gerda Estermanna a občanská iniciativy Feldring proti plánovanému sloučení ledovcových lyžařských středisek Pitztal-Ötztal je neuvěřitelným úspěchem. Během krátké doby se počet příznivců rychle zvýšil a 7. listopadu bylo překročeno magické číslo 100 000. Aliance pro duši Alp - „Seele der Alpen“ (www.seel-der-alpen.at) sestávající se z organizací Alpenverein, Naturfreunde a WWF Rakousko, je potěšena velkým úspěchem občanské iniciativy.

 

Podepsáním této petice vyjádřilo více než 100 000 lidí své obrovské obavy z bezbřehého vývoje mezi ledovcovými lyžařskými oblastmi v Ötztalu a Pitztalu a povzbudilo Alianci pro duši Alp, aby pokračovala ve svém úsilí proti tomuto monster projektu.

 

Zájem o neporušené prostředí nyní také pohání mezinárodní tisk. Chlácholivé pokusy představitelů projektu se rozplývají! Skutečnost je taková, že se jedná o masivní zásah do vysokohorské přírody. Když se hovoří o narovnání horského hřebene, kde je odpáleno „jen“ 120 000 m3 skály, mělo by se mít na paměti i o jaké dimenze vlastně jde. „Pokud je například naloženo 120 000 metrů krychlových sutě do nákladních vozidel, je potřeba 9 600 přepravních vozidel, která se postaví do fronty více než 100 km dlouhé, která sahá od Innsbrucku k St. Anton am Arlberg,“ propočítává generální tajemník Alpenverein Robert Renzler.

 

„Projektové plány jasně ukazují, jak brutálně by se zde mělo zacházet s přírodou. V souvislosti s realizací projektu by bylo být přemístěno celkem 750 000 metrů krychlových ledovce a skály a postaveno více než 35 000 metrů krychlových betonu. Tato čísla nejsou výplodem fantazie, byly převzaty z podkladů pro řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA,“ potvrzuje fakta krajinný ekolog Josef Schrank, WWF. "Takový předimenzovaný mega projekt ve vysoce citlivé ledovcové krajině musí být při hodnocení dopadů na životní prostředí odmítnut."

 

„U plánované fúze lyžařských středisek jde o mnohem víc než jen o pouhé propojení dvou stávajících ledovcových lyžařských oblastí. V zásadě vznikne mezi těmito dvěma nové třetí ledovcové lyžařské středisko, které zabere více než 64 ha plochy, vyžadující 3 nové lanovky, pro které budou zřízeny restaurace a prostory pro akce za účelem stravování a pobavení 1600 hostů a způsobí masivní zásahy do dosud nedotčené horské krajiny “, představuje Regina Hrbek z Naturfreunde projekt investora ve správném světle. Aliance pro duši Alp proto žádá jednou pro vždy zastavit tento gigantický projekt a ledovec ochránit bez výjimky. Tento požadavek je zároveň podpořen organizací EUMA, která se na svém valném zasedání 3.11.2019 proti tomuto projektu rovněž důrazně postavila.

 

Připojte i svůj podpis pod petici.

 

 

Fakta k plánované výstavbě na ledovci Pitztal-Ötztal

 • potřeba trvale využité plochy jako více než 166 fotbalových polí
 • 35.000 m³ zastavěného betonu
 • odstřelení & odstranění přes 750.000 m³ kamene, země & ledu

Plánované stavební projekty obsahují kromě jiného:

 • 3 lanovky
 • třípodlažní zázemí lanovky (přes 15.000 m² potřebné plochy)
 • restaurace a bary (kapacita pro 1.600 hostů)
 • průjezdný tunel (600 m dlouhý, 7 m průměř)
 • vyasfaltovaná nádrž na vodu (104.000 m³)
 • přídavná zasněžovací technika
 • více jak 4 km silnic a cest
 • zplanýrování, zaplnění, odstranění 72 ha původního přírodního ledovce
 • zbroušení horského hřebene východně od levého Fernerkogel o ca 36 výškových metrů a 120.000 m³

(Pro srovnání: jedno 40ti-tunové nákladní auto může transportovat 25 t nákladu, 120.000 m³ vydá za ca. 240.000 t sutě. Reálně to znamená naplnění zhruba 9.600 nákladních aut odstraněným materiálem.

Výstavba na ledovci předpokládá, že bude zarovnána a upravena plocha zhruba 90ti fotbalových hřišť divoké přírodní rozeklanné krajiny na sjezdovky. K postavení nové budovy bude potřeba odstranit plochu ledovce o velikosti dvou fotbalových hřišť (1,6 ha).

 

Bauarbeiten-am-Gletscher

 

 

archiv novinek