sloveská verzia

KNIHOVNA ALPENVEREINU

Seznam knih - část 2.

Řazeno dle vydavatelství

 

(vydavatelství NH Savana, SKY, Schall-Verlag, Panico, ostatní, metodika)

 

Vydavatelství NH Savana

HRUBOSKALSKO I.díl, brož.

Lezecký průvodce oblastí Dračích skal a Zámecké rokle. Pískovec ve skaláku patří svým složením mezi nejměkčí v Čechách. Skalák je historicky jednou z nejvyužívanějších horolezeckých oblastí Čech.

 

HRUBOSKALSKO II.díl, váz.

Lezecký průvodce oblastí Kapelník, Čertova ruka, Přední Skalák a Maják popisuje výstupy v uvedených oblastech do r. 1998. Stejně jako v 1. dílu, i zde jsou výstupy jak přesně zakresleny (barevně), tak slovně popsány.

 

SKÁLY NA MUŽSKÉM, brožovaný

Skály na mužském je Lezecký průvodce po jedné z nejpěknějších oblastí, kde se psala historie pískovcového lezení. Tento průvodce zachycuje poslední významnou oblast Českého ráje a společně s průvodci Panteon, Suché skály, Hruboskalsko a Prachovské skály tvoří ucelený celek.

 

SUCHÉ SKÁLY

Lezecký průvodce

 

PANTEON a FRÝDŠTEJN

Lezecký průvodce

 

ČERNÁ STUDNICE

Česko - německý horolezecký a turistický průvodce. Průvodce zachycuje stav výstupů k 30. září 2007.

 

JIZERSKÉ HORY, vázaný

Nové zpracování horolezeckého průvodce Jizerských hor. Horolezectví a ochrana přírody, pravidla lezení v Jizerkách, klasifikace výstupů-převodní tabulka mezi UIAA a novou jizerskou klasifikací včetně přeskoků, historie lezení a prvolezci, první pomoc v horách. U každé skály je proveden půdorys s označením cest včetně klasifikace, nástupy, průběh, kruhy, borháky, údaje o prvovýstupu, černobílé fotografie a mapky. Vydání 2009, 320 stran.

 

ADRŠPACH II. díl, brožovaný

Lezecký průvodce

 

BROUMOVSKE STĚNY – TŘEŠŇOVÁ ROKLE

Lezecký průvodce

 

KŘÍŽÁK, brožovaný

Lezecký průvodce

 

TEPLICE, brožovaný

Lezecký průvodce

 

TISÁ, RÁJEC, SNĚŽNÍK

Nejnovější vydání lezeckého průvodce pro oblast Tisá, Rájec, Sněžník a Špičák.

 

Vydavatelství SKY

SKY: Centrální Kavkaz - turistický průvodce

Nejpodrobnější turistický, trekový a horolezecký průvodce Západního a Centrálního Kavkazu na českém knižním trhu. Na 320 stranách naleznete popisy těch nejatraktivnějších turistických, trekových a horolezeckých túr Západního a Centrálního Kavkazu, který má velehorský ráz.

 

SKY: Rumunské hory I. - turistický průvodce

Tato publikace podrobně popisuje rumunská pohoří Fagaraš, Piatra Craiului, Iezer Papuša a Apuseni. Kniha je plně barevná, doplněna digitálně zpracovanými mapkami a panoramatickými fotografiemi s popisy. Tipy na ubytování včetně telefonních čísel, horské útulny, salaše. Podrobné popisy přechodů hlavních hřebenů popisovaných pohoří. Horolezecké možnosti, místopisný seznam. Asi 100 barevných fotografií. Následovat bude ještě další díl "Rumunských hor" s dalšími atraktivními oblastmi.

 

SKY: Ukrajinské karpaty - turistický průvodce

Třetí přepracované a doplněné vydání oblíbeného turistického a trekového průvodce Zakarpatská Ukrajina i tentokráte nese název Ukrajinské Karpaty, neboť jsme do tohoto vydání podrobně zmapovali pohoří a regiony jako Gorgany, Čivčiny, Bukovinu aj. V první části průvodce naleznete podrobně zpracovánu oblast bývalé Podkarpatské Rusi, dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny, do druhé části průvodce jsme zařadili hory v oblasti bývalé Haliče a Bukoviny. Vedle velkého množství praktických informací tady naleznete podrobné popisy túr a treků, všech významných hřebenových přechodů, kterých oproti předchozímu vydání rovněž znatelně přibylo. Kniha je opět doplněna velkým množstvím fotografií, ale také digitálně zpracovanými mapkami a výřezy z turistických topomap 1:100.000 a zejména výřezy z turistické mapy 1:50.000 vydavatelství Konting, ve které jsou zapracovány i značené turistické trasy. Množství užitečných kontaktů, mailových a internetových adres, telefonů, rad a tipů určitě obohatí tohoto komplexně zpracovaného turistického průvodce.

 

SKY: Velká Fatra a Šípska Fatra - turistický průvodce

Průvodce popisující jedno z nejkrásnějších, největších a nejromantičtějších pohoří nejen Slovenska, ale Západních Karpat vůbec. Pohoří, kde je ještě i dnes živé salašnictví a pastevectví, které dodává tomuto koutu Slovenska jen těžko opakovatelný ráz. Publikace je doplněna digitálně zpracovanou mapkou, uživateli oblíbenými rozhledovými růžicemi a barevnými panoramaty s popisy nejvýznamnějších vrcholů a sedel. Informace pro uživatele GPS, tipy na ubytování včetně aktuálních kontaktů a cen, informace o dopravě. Podrobný popis přechodu hlavního hřebene Velké Fatry a řady dalších túr, včetně oblasti Šípské Fatry. II. přepracované a podstatně doplněné vydání.

 

SKY: Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry

Další z turistických průvodců po Karpatech. Již III. doplněné a zcela přepracované vydání průvodce Vysoké Tatry je tentokráte doplněno o polskou část Tater, která je logickou a nedělitelnou součástí tohoto horského celku. Protože celkový objem informací v knize obsažených podstatně narostl, museli jsme přikročit ke zvětšení formátu knihy z tradičního kapesního formátu A6 na formát 114 × 188 mm, podobně jako např. u publikace Ukrajinské Karpaty. Vedle obecných informací tady naleznete podrobný místopisný rejstřík, uživateli velice oblíbené rozhledové růžice a především panoramatické fotografie s popisy významných vrcholů, sedel a ples, výřezy reliéfních turistických map v měřítku 1:50.000 se zákresy turistických tras a velké množství fotografií (316 fotek, mapky, rozhledové růžice). Velkou část knihy pak samozřejmě tvoří popisy jednotlivých túr, ať již na slovenské a nebo polské části Tater. Rozsah knihy je 360 stran.

 

SKY: Západní Tatry - Roháče - turistický průvodce

Západní Tatry. Roháče. Kdo z turistů by neslyšel tato jména. Západní Tatry jsou snem řady turistů. A oprávněně. Roháče patří k jedněm z nejkrásnějších a nejvíce fascinujících karpatských pohoří. Hory nás sice neomráčí svou výškou či strmostí vrcholů, ale jejich travnaté vrcholy a hřebeny, hluboké a dlouhé doliny s plesy chytí za srdce určitě každého návštěvníka. Z jejich vrcholů se otevírají překrásné pohledy na sousední pohoří. Tento průvodce je doplněn mapkami, rozhledovými růžicemi a také panoramatickými fotografiemi s popisy vrcholů a sedel. Uživatelé GPS tady naleznou přehlednou tabulku s polohami nejvýznamnějších vrcholů a sedel, ale také horských chat a útulen, které slouží k jednorázovému přespání při přechodu hlavního hřebene. Popis přechodu hlavního hřebene a řady dalších túr, informace o dopravě, ubytování aj.

 

Vydavatelství Schall - Verlag

Genuss-Schitourenatlas Schweiz Ost

296 stran, 200 skialpinistických výstupů

 

Vydavatelství Panico

Frankenjura Band 1

Lezecký průvodce oblastmi Leinleitertal, Wiesenttal, Gößweinstein, Püttlachtal, Weihersbachtal, Klumpertal, Ailsbachtal, Paradiestal, Kaiserbachtal, Scheßlitzer Gebiete, Staffelberg, Kleinziegenfelder Tal, Bärental, Zillertal

 

Frankenjura Band 2

Lezecký průvodce oblastmi Walberla, Trubachtal, Betzensteiner Gebiet, Spieser Gebiet, Schnaittacher Gebiet, Pegnitztal, Krottenseer Forst, Hirschbachtal, Königsteiner Gebiet, Lehental, Högenbachtal, Förrenbachtal, Lauterachtal

 

Hochkönig

Lezecký průvodce vápencovou oblastí Hochkönig

 

Wilder Kaiser Bd. 1 - Niveau 3-6

Lezecký průvodce po Wild Keiseru, cesty v úrovních 3-6

 

Wilder Kaiser Bd. 2 - Niveau 6-10

Lezecký průvodce po Wild Keiseru, cesty v úrovních 6-10

Skiführer Karwendel-Rofan-Wetterstein

Skialpový průvodce oblastí od Allgäu po Keisergebirge v4etn2 Ammergebirge, Esthergebirge a Isarwinkel

 

Ostbayern

Lezecký průvodce po východním Bavorsku mezi Hofem na severu a Pasovem na jihu. Oblasti: Urgestein von Fichtelgebirge, Steinwald a Bavorský les

 

Skiführer Bayerische Alpen

Skialpový průvodce oblastí mezi Bad Tölz a Berchtesgadenem. Oblasti: Tegernsee, Schliersee-Spitzingsee, Sudelfeld-Wendelstein, Kaisergebirge, Chiemgau, Berchtesgaden, Reiteralm-Lofer-Hochkönig.

 

Skiführer Silvretta

Skialpový průvodce oblastí Silvretta

 

Powderguide – Die besten Freeride-Gebiete der Alpen

40 nejlepších freeridových oblastí v Alpách

 

Ostatní

Mühlviertler Klettergarten

Lezecké oblasti mezi Dolním Dvořištěm a Lincem. (oblasti: Steinwänd, Wartberg, Naarntal, Sarmingstein, Tiefenbach, Mönch, Waxenberg, Gebiete Etzlberger, Gebiete Rodltal, Zwettl/Rodl, Aschach, )

 

Horolezecký průvodce Moravské skály

Horolezecký průvodce po moravských skalách (Jevišovická pahorkatina, Pálava, okolí Brna, Moravský kras, Moravské pískovce, Beskydy, okolí Moravské brány, Oderské vrchy, Nízký Jeseník, Hrubý Jeseník a Rychlebské hory). Průvodce je rozdělen podle oblastí, pod kterými naleznete zdejší nejvýznamnější lezecké lokality. U každé z nich je popsána poloha, výška a obtížnost. Další důležité informace jsou popsány pomocí piktogramů, které jsou vysvětleny v přední části publikace. Vše je doplněno velkým množstvím černobílých fotografií, mapek, plánků lezeckých cest a GPS souřadnicemi. V knize naleznete i pravidla lezení na nepískovcových skalách. Vydání 2010, 519 stran.

 

Metodika

Horolezecká abeceda

Kniha je po více než patnácti letech první souhrnnou publikací na téma horolezecké metodiky. Tato nová učebnice horolezectví zaplňuje informační mezeru a popisuje všechny základní lezecké techniky u nás používané. Jedná se o nebývale rozsáhlou učebnici, za jejíž hlavní přínos je možné považovat shrnutí technicko-metodických informací o horolezeckých a lezeckých disciplínách a nejrozšířenějších interdisciplínách používajících lezecké a lanové techniky do jediného, vzájemně provázaného celku. Věnuje se klasickému horolezectví a skalnímu lezení, ale např. i technikám vysokohorské turistiky, speleoalpinismu, canyoningu či záchranářské praxi. Publikace je doplněna o řadu kapitol s tématy souvisejícími, jako např. meteorologie, geologie a geomorfologie, sportovní medicína apod. Celá kniha je tématicky členěna na pět základních částí (viz dále o obsahu). Součástí knihy jsou i přílohy s informačními zdroji a přehledy, samozřejmostí u učebnice tohoto rozsahu je doporučená i použitá literatura, rejstříky či výklad nejčastěji používaných zkratek.

 

Lezení na zajištěných cestách (Schubert Pit), 1. edice

Praktická příručka pro bezpečné lezení na zajištěných cestách. Popisuje základní horolezecké techniky, díky ilustracím názorně vysvětluje základy jištění a uvádí další rady a situace, na které je třeba dát pozor.64 stran, vydání 2004.